wtorek, 29 kwietnia 2014

Hot News 29th April 2014 - Kolejne sukcesy SP 40 w konkursach międzyszkolnych

Brawo, Brawo !!
Z ogromną przyjemnością ogłaszamy, że nasza szkoła ma  dwie Laureatki 
  Międzyszkolnego  Wrocławskiego Konkursu  "Język i obraz" -Idiomy związane z jedzeniem w obrazach
:) :)

Język angielski 

Wyróżnienie otrzymała Zuzanna Ogonowska 
z kl. 4b


 Język niemiecki 

Wyróżnienie otrzymała Elżbieta Michalkiewicz 
z kl. 5b


Wielkie Gratulacje! 


Organizator Konkursu SP nr 9 we Wrocławiu


poniedziałek, 28 kwietnia 2014

The History of Pizza written by Zuzanna Łazowska



Ciekawostka o pizzy opracowana 
w j. angielskim przez uczennicę klasy 4a:
PIZZA
 A Slice of History

 Prehistoric pizza         

Stone Age people use wild grains.
They make them into dough .
Then they put it onto rocks in their campfires.
This makes a flat bread –the first pizza crust.
Later, the first bakers use the flat bread as a plate.
They put food, herbs ,and spices  on the bread.
Then they eat it.

American pizza

In Italy people make mozzarella
cheese with milk from buffalo.
There are no water buffalos in this
country.
So pizza makers use cow’s milk.
We are in 1905.The first American pizzeria is
Lombardi’s in New York City .
But pizza is not popular at the begining.
Things change in the 1940s.This is when the
United States fights in World War II.
Many U.S soldiers fight in Italy.

 Author: Zuzanna Łazowska

sobota, 26 kwietnia 2014

Hot News - Trzej Laureaci z SP 40 na XV Wrocławskim Konkursie Recytatorskim - 26th April 2014


Brawo, Brawo, Brawo !!!
Z ogromną przyjemnością ogłaszamy, że nasza szkoła ma aż trzech Laureatów  
XV  Międzyszkolnego  Wrocławskiego Konkursu  Recytatorskiego

Anglojęzycznej  i  Niemieckojęzycznej Literatury Dziecięcej 
:) :) :)

Język angielski kl. I - III 

Wyróżnienie otrzymał Daniel Żurek z kl. 3a


 Język angielski kl. IV - VI

Wyróżnienie otrzymała Anna Kozłowska z kl. 6


 Język niemiecki kl. IV - VI

Wyróżnienie otrzymała Zuzanna Ogonowska z kl. 4b


Nasi uczniowie wyśmienicie zaprezentowali swoje umiejętności wygłaszania tekstu poetyckiego, a także zdolności językowe i aktorskie.

Jesteśmy dumni z Ich sukcesu!
Wielkie Gratulacje! 


Składamy wyjątkowe podziękowania
pani Joannie Ogonowskiej za współpracę 
i nieocenioną pomoc w przygotowaniu całej trójki do konkursu!


  A. Khatri i M. Obuszko









Organizator Konkursu:
Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 7 ul. Koszykarska 2-4   54-134 Wrocław,

czwartek, 24 kwietnia 2014

Przysłowia w obrazach - trwa głosowanie do 30.04.2014


praca konkursowa z naszej szkoły na FB - kliknij - do 30.04.2014 trwa głosowanie



 Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastyczno- językowym.   Jedna praca zakwalifikowała się do II etapu konkursu międzyszkolnego „Przysłowia angielskie i niemieckie w obrazach” - w kategorii język niemiecki :)
 Aby oddać głos na tę prace, logujemy się przez konto na FB, następnie w wyszukiwarce wpisujemy PSNJN o. Wrocław, wybieramy albumy foto PRZYSŁOWIA W OBRAZACH, NIEMIECKI i oddajemy głosy (każda osoba może oddać jeden).
 
 serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki!

Głosujcie!


Zasady głosowania

Ze względu na dużą liczbę prac przedłużamy głosowanie do 30.04!
Otwarte głosowanie (23.04.- 30.04) na zwycięską pracę (każdej grupy wiekowej) odbędzie się tylko na Facebooku- strona PSNJN o. Wrocław. (logujemy się przez konto na FB, następnie w wyszukiwarce wpisujemy PSNJN o. Wrocław).

Głosujący może oddać tylko 1 głos na wybraną pracę w danej grupie wiekowej, zarówno z języka niemieckiego jak i angielskiego, łącznie 6 głosów. Czyli np.: w kategorii języka angielskiego SP 1-3, głosujący może wybrać sobie tylko jedną pracę. Oddanie więcej niż jednego głosu w obrębie danej grupy wiekowej przez tą samą osobę, będzie usuwane przez administratora strony.
Poprzez głosowanie na daną pracę rozumiemy wybór danej pracy oraz naciśnięcie „Lubię to”.
Lista laureatów konkursu zostanie opublikowana na stronie PSNJN o.Wrocław.                                                                        

                                                                                  Jury konkursu „Przysłowia w obrazach”





wtorek, 22 kwietnia 2014

Patron Anglii - Św. Jerzy



23 kwietnia Anglicy obchodzą dzień swojego patrona, świętego Jerzego. Urodził się on w chrześcijańskiej rodzinie w drugiej połowie III wieku, zamieszkałej prawdopodobnie w Coventry w Anglii albo w Kapadocji w Turcji, skąd pochodził jego ojciec. Za przykładem ojca Jerzy wstąpił do armii rzymskiej zaraz po osiągnięciu pełnoletniości. Za zdarcie antychrześcijańskiego edyktu Dioklecjana z murów miasta Nikomedii był okrutnie torturowany i w końcu skazany na śmierć przez ścięcie pod murami miejskimi 23 kwietnia ok. 303 roku.
Święty zwykle ukazywany jest jako pogromca smoka wedle jednej z legend przybyłych do Europy w czasie wypraw krzyżowych. Zamiast szukać sławy jako rycerz święty Jerzy wolał pomagać innym. Pewnego razu wybawił mieszkańców jednego z miast od smoka. Pokonał go w imię Boże, ratując księżniczkę, która miała zostać złożona smokowi w ofierze. Wdzięczne miasto porzuciło pogaństwo i przeszło na chrześcijaństwo.
Za panowania pierwszych królów normandzkich świętego Jerzego wybrano patronem Anglii, a król Edward III nazwał jego imieniem order rycerski nadawany tym, którzy wykazali się szczególnym męstwem w boju. Święty Jerzy stał się patronem rycerzy, żołnierzy, ludzi mających związek z bronią i walką, a także rolników, skautów i harcerzy.


  wikipedia- Św. Jerzy - kliknij
Patron Anglii- św. Jerzy - kliknij 
sw-jerzy-pogromca-smoka- kliknij

Światowy Dzień Ziemi - Earth Day 2014

22 April 2014 - 22 Kwiecień 2014

Obchodzimy dziś Światowy Dzień Ziemi - Earth Day pod hasłem  "ZMIENIAJ NAWYKI - NIE KLIMAT!"



Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach świata. Obchody organizowane są od Singapuru do Rzymu i od Alaski po Australię, a organizatorzy ze wszystkich krajów od wielu lat skupieni są w Earth Day Network, z siedzibą w Waszyngtonie. W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku. Tradycją jest finałowy festyn na Polu Mokotowskim w Warszawie, który gromadzi corocznie tysiące uczestników, dla których idea ochrony środowiska jest ważna. Festyn ma charakter interdyscyplinarny, podczas jego trwania prezentują się samorządowe i rządowe instytucje zajmujące się ochroną środowiska, wyższe uczelnie, jednostki Lasów Państwowych i wiele organizacji pozarządowych. Po kilku latach przerwy do programu obchodów wrócą prezentacje polskich parków narodowych. W tym roku festyn odbędzie się 27 kwietnia.

 Kiedy jest Dzień Ziemi? Święto obchodzone jest w chwili równonocy wiosennej na południowej półkuli ziemi i równonocy jesiennej na półkuli południowej. Dzień ten wypada 22 kwietnia.



wikipedia.Dzień Ziemi- kliknij
stopzmianomklimatu.pl - kliknij

Źrodło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Ziemi,

poniedziałek, 21 kwietnia 2014

The British Royal Family movie



British Royal Family- movie in English- kliknij- click to view

88 urodziny Królowej

Królowa Elżbieta II obchodzi 88. urodziny! Kilka faktów z życia monarchini....


Urodzinowy portret Elżbiety II wykonany przez Davida Bailey’a z okazji jej 88. urodzin w pałacu Buckingham, marzec 2014.


Dokładnie 88 lat temu, 21 kwietnia 1926 roku, na świat przyszła Elżbieta Aleksandra Maria Windsor, księżniczka Yorku. Dziewczynka zajmowała 3. miejsce w kolejce do brytyjskiego tronu – po swoim ojcu (Jerzym VI), który zajmował 2. miejsce w kolejce do korony i wujku – księciu Walii (Edwardzie VIII). Nikt się nawet nie spodziewał, że któregoś dnia Elżbieta zostanie królową Wielkiej Brytanii…





Biografia



Elżbieta Aleksandra Maria Windsor urodziła się na Bruton Street 17 w Mayfairw Londynie 21 kwietnia 1926. Jej ojcem był książę Yorku Albert, późniejszy król Jerzy VI. Jej matką była Elżbieta Bowes-Lyon, córka Claude’a Bowesa-Lyona, 14. hrabiego Strathmore i Kinghorne. Elżbieta została ochrzczona w Pokoju Muzycznym pałacu Buckingham przez Cosmo Langa, arcybiskupa Yorku. Jej rodzicami chrzestnymi byli: dziadek, król Jerzy V, i jego żona królowa Maria, Maria Windsor, Księżniczka Królewska i hrabina Harewood,Artur, książę Connaught i Strathearn, dziadek, lord Strathmore, oraz Mary Elphinstone, lady Elphinstone.
Pierwsze imię otrzymała po swojej matce, drugie po swojej prababce, królowej Aleksandrze, trzecie po swojej babce, królowej Marii. Jako dziecko była nazywana przez swoją rodzinę „Lilibet”. Dzieciństwo spędziła na Piccadilly Road 145, gdzie mieszkali wówczas Yorkowie. Jej wychowaniem zajmowała się niania, późniejsza pokojówka królowej, Margaret MacDonald, zwana „Bobo”. Elżbieta była posłusznym dzieckiem, ale przekonanym o swojej wysokiej pozycji i dbałą o należną jej rangę. Kiedy w 1930 przyszłypremier Neville Chamberlain zwrócił się do niej Dzień dobry, mała damo, księżniczka odpowiedziała mu: Nie jestem małą damą, jestem księżniczką Elżbietą. Jako wnuczka panującego brytyjskiego monarchy w linii męskiej miała prawo do tytułu „Jej Królewskiej Wysokości”. Jej pełny tytuł brzmiał:Jej Królewska Wysokość Księżniczka Elżbieta z Yorku. W momencie urodzenia zajmowała trzecie miejsce w linii sukcesji do brytyjskiego tronu, po swoim stryju, księciu Walii, i ojcu. Mimo iż jej narodzinom towarzyszyło zainteresowanie społeczeństwa, było wówczas mało prawdopodobne, że Elżbieta odziedziczy tron Wielkiej Brytanii.
Książę Walii jednak nie miał żadnego potomstwa, nie był nawet żonaty. Elżbieta nie miała też brata, który (choćby i młodszy) wyprzedziłby ją w linii sukcesji do tronu. Elżbieta miała tylko młodszą o cztery lata siostrę, Małgorzatę.
W 1932 Elżbieta z rodzicami i siostrą („nasza czwórka” – jak zwykł mawiać Jerzy VI) przeprowadziła się do Royal Lodge w parku przy zamku Windsor. Rok później edukacja księżniczki została powierzona guwernantce Marion Crawford, zwanej „Crawfie”. Elżbieta wychowywała się z siostrą w odosobnieniu, daleko od rówieśników, co miało chronić Elżbietę przed chorobami dziecięcymi (na które i tak zachoruje jako dorosła osoba). Elżbieta, u której guwernantka dostrzegła „niezachwiane poczucie obowiązku”, uczyła się według bardzo prostego programu – historia (aby poznać świetność Wielkiej Brytanii), geografia (aby poznać ogrom Imperium Brytyjskiego) i Biblia. Jako dziedziczka korony będzie się później uczyć jeszcze historii prawa państwowego.
Program edukacji był skromny i miał swoje braki. Na kilka lat przed objęciem tronu Elżbieta zwierzyła się pokojówce Bobo: Przy stole nie rozumiem o czym rozmawiają ludzie wokół mnie. Ogarnia mnie przerażenie na myśl o zasiadaniu wśród cudzoziemców dyskutujących na tematy, które są mi kompletnie nieznane. Przyszła królowa była dzieckiem poważnym, zorganizowanym i systematycznym. Zdarzało jej się wstawać wieczorem z łóżka, aby sprawdzić, czy ubrania w szafie są dobrze złożone. Układała również cukierki według wielkości i zjadała je od najmniejszego do największego.
Kiedy Elżbieta miała 10 lat umarł jej dziadek, król Jerzy V. Tron objął jej stryj, książę Walii, jako Edward VIII. Ten jednak, nie mogąc poślubić swojej wybranki, dwukrotnie rozwiedzionej Amerykanki Wallis Simpson, abdykował 11 grudnia 1936. Ojciec Elżbiety, książę Yorku, został wówczas królem jako Jerzy VI. Elżbieta została następczynią tronu. Zachwycona swoim nowym statusem pochwaliła się siostrze, która na to odpowiedziała: „Poor you…” (Biedactwo…). Wraz ze wstąpieniem ojca na tron Elżbieta uzyskała tytuł Jej Królewskiej Wysokości Księżniczki Elżbiety. W Walii pojawiły się głosy za przyznaniem Elżbiecie tytułu księżnej Walii, ale królowi doradzono, że może być to tytuł jedynie żony księcia Walii, a nie tytuł następczyni tronu.
W 1939 wybuchła II wojna światowa. Elżbieta i Małgorzata zostały wysłane do zamku Windsor w Berkshire. Pojawiały się sugestie, aby wysłać księżniczki do Kanady, co królowa Elżbieta skomentowała: Dzieci nie mogą wyjechać beze mnie, ja nie mogę opuścić króla, a król nigdy nie opuści kraju. W Windsorze Elżbieta z siostrą pracowały przy kopaniu transzei w pobliskim parku. W 1940 14-letnia księżniczka po raz pierwszy wystąpiła na antenie BBC w programie „Children’s Hour”. Zawiesiła również lekcje języka niemieckiego(władała już biegle francuskim) i rozpoczęła naukę historii Stanów Zjednoczonych.
Na początku 1945 Elżbiecie udało się przekonać ojca, aby pozwolił jej wstąpić do kobiecej służby wojskowej. Księżniczka wstąpiła do Women’s Auxiliary Territorial Service z numerem matrykuły 230873, ze stopniem podporucznika (Second Subaltern). Została przeszkolona na kierowcę i mechanika, uzyskując ostatecznie stopień kapitana (Junior Commander). Elżbieta jest jedyną członkinią brytyjskiej rodziny królewskiej, która odbyła służbę wojskową. Podczas obchodów Dnia Zwycięstwa w Londynie 8 maja 1945 Elżbieta stojąca na balkonie pałacu Buckingham, ubrana w mundur swojej służby, została nagrodzona gromkimi oklaskami przechodniów.
Pierwszą oficjalną zagraniczną wizytę Elżbieta podjęła w 1947. Celem podróży był Związek Południowej Afryki. 21 kwietnia w Kapsztadzie świętowała swoje 21. urodziny. Z tej okazji powiedziała: Oświadczam wobec was wszystkich, iż poświęcę całe moje życie, jakiekolwiek będzie, długie czy krótkie, służbie wam i Wielkiemu Imperialnemu Commonwealthowi (Wspólnocie Brytyjskiej – British Commonwealth), którego członkami jesteśmy my wszyscy.
22 lipca 1939 Elżbieta z siostrą i rodzicami udały się z wizytą do Akademii Marynarki w Dartmouth. Niestety, wybuchła tam epidemiaświnki i wizyta nie mogła się odbyć. Wówczas lord Louis Mountbatten wyznaczył na przewodnika i opiekuna księżniczek młodego oficera grecko-niemiecko-duńskiego pochodzenia, Filipa (ur. 10 lipca 1921), kuzyna Elżbiety i Małgorzaty. Filip jest synem księcia Andrzeja Greckiego i Alicji Battenberg, córki 1. markiza Milford Haven. 18-letni wysoki i postawny oficer wywarł wielkie wrażenie na księżniczce.
Związek z Filipem nie przypadł do gustu parze królewskiej. Przeciwna była zwłaszcza królowa Elżbieta. Krewni Filipa byli blisko związani z reżimem nazistowskim. Królowi Jerzemu nie przypadł do gustu mężczyzna ubogi, pretensjonalny, z „po prostu godną pożałowania” garderobą. W sierpniu 1946 Filip został zaproszony do zamku Balmoral i, mimo niechęci Jerzego i Elżbiety, zaręczył się z następczynią tronu. Jerzy wysłał córkę w podróż do Afryki mając cichą nadzieję, że zapomni o kuzynie. Podróż nie spełnia jednak zamierzonego efektu i10 czerwca 1947 zaręczyny Filipa i Elżbiety zostały podane do publicznej wiadomości.
Ślub odbył się 20 listopada 1947 w Opactwie Westminsterskim. Miesiąc miodowy młoda para spędziła w Broadlands, posiadłości lorda Mountbattena. Małżonkowie przeprowadzili się później do Clarence House. Filip wyjechał, kontynuując służbę wojskową na Malcie. Elżbieta dwukrotnie go tam odwiedzała, zatrzymując się w maltańskiej posiadłości Mountbattena, Villa Gwardamangia. W latach 1949-1951Elżbieta stale mieszkała na Malcie. W tym czasie była tytułowana Jej Królewską Wysokością Księżną Edynburga, gdyż jej mąż otrzymał z okazji ślubu tytuł księcia Edynburga.
14 listopada 1948 Elżbieta urodziła swoje pierwsze dziecko. Niedługo później król Jerzy postanowił, że potomkowie jego córki mają prawo do tytułu „Królewskiej Wysokości”. Filip i Elżbieta mają czworo dzieci, które na podstawie orzeczenia Tajnej Rady z 1960 noszą nazwisko Mountbatten-Windsor, ale tylko te, które nie będą bezpośrednio w linii sukcesji do tronu. W odróżnieniu od rodzeństwa najstarszy syn,Karol, używa również podwójnego nazwiska. Dzieci Filipa i Elżbiety to:
  • Karol Filip Artur Jerzy (ur. 14 listopada 1948), książę Walii, następca tronu
  • Anna Elżbieta Alicja Ludwika (ur. 15 sierpnia 1950), Księżna Królewska, żona Marka Phillipsa i Timothy’ego Laurence’a, ma dzieci
  • Andrzej Albert Chrystian Edward (ur. 19 lutego 1960), książę Yorku
  • Edward Antoni Ryszard Ludwik (ur. 10 marca 1964), hrabia Wessex
Choroba ojca sprawiała, że Elżbieta przejmowała coraz więcej jego obowiązków. W 1951 odwiedziła Grecję, Włochy i Maltę. W październiku wybrała się do Kanady, a następnie odwiedziła prezydenta Harry’ego Trumana w Waszyngtonie. W styczniu 1952 razem z mężem udała się w podróż po krajach Wspólnoty Narodów. Odwiedziła wówczas 15 krajów, wygłosiła 157 przemówień, uczestniczyła w 135 przyjęciach i 50 balach. Podróż trwała tak długo, że kiedy wróciła dzieci ledwo ją poznały. Podczas pobytu w Kenii do Elżbiety przyszła wiadomość, że 6 lutego 1952 jej ojciec, król Jerzy VI, zmarł na raka gardła.
Elżbieta przebywała wówczas w hotelu Treetops w Thice. Była więc pierwszym od czasów Jerzego I brytyjskim monarchą, który w momencie wstąpienia na tron przebywał za granicą. Jest jednocześnie pierwszym nowożytnym monarchą, u którego nie można dokładnie określić momentu rozpoczęcia panowania, gdyż król zmarł w czasie snu. Wieści o śmierci Jerzego VI przyniósł Elżbiecie książę Filip. Asystent prywatnego sekretarza teraz już królowej, Martin Charteris, zapytał władczyni jakie wybiera imię. Elżbieta, oczywiście – odpowiedziała. Para królewska natychmiast wybrała się w podróż powrotną do Wielkiej Brytanii.
Elżbieta II została ogłoszona królową w czwartek, 7 lutego 1952, w St. James’s Palace. Odrębna proklamacja została wydana tego samego dnia w Kanadzie przez Tajną Radę Królowej.
24 marca 1953 zmarła na raka gardła królowa-wdowa Maria Teck, jednak przed śmiercią wyraziła życzenie, aby z tego powodu nie przekładano koronacji. Odbyła się ona zgodnie z planem 2 czerwca 1953 Królowa długo powtarzała każdy gest, przyzwyczajała się do noszenia korony, trzymając ją na głowie podczas śniadania, oraz chodziła po pałacowych korytarzach z prześcieradłami przytroczonymi do ramion. W dniu koronacji była całkiem odprężona. Gdy opuszczała pałac Buckingham i wsiadała do karety mającej ją zawieźć doWestminsteru, jedna z druhen zapytała ją jak się czuje. Wspaniale – odpowiedziała królowa – Właśnie rozmawiałam przez telefon z moim trenerem. Mój koń jest faworytem w Derby.
O godzinie 11.00 Elżbieta weszła do Opactwa Westminsterskiego. Przebywało tam już 7000 osób. Królowa była ubrana w szkarłatny płaszcz z gronostajowym kołnierzem narzucony na satynową suknię. Asystowało jej 6 druhen noszących tren. Elżbieta przeszła nawę główną, kierując się ku drewnianemu tronowi Edwarda Wyznawcy, gdzie znajdował się kamień koronacyjny. Następnie zwróciła się ku czterem stronom świata, a arcybiskup Canterbury Geoffrey Fisher obwieścił zgromadzonym: Panowie, przedstawiam wam królową Elżbietę, waszą niezaprzeczalną królową, wam wszystkim, którzy tu przybyliście złożyć jej hołd i oddać się jej na służbę. Czy gotowi jesteście ją uznać?. Lordowie odpowiedzieli God save Queen Elizabeth.
Kolejnym etapem ceremonii była przysięga na Biblię. Królowa zobowiązała się rządzić królestwem i krajami Wspólnoty Narodów zgodnie z ich prawami i zwyczajami oraz umacniać wiarę anglikańską. Następnie miała podpisać pergamin, jednak kałamarz okazał się pusty. Za radą Lorda Wielkiego Szambelana królowa tylko udawała, że podpisuje. Następnie zdjęła płaszcz, diadem i klejnoty, i zasiadła na tronie pod złotym baldachimem podtrzymywanym przez czterech kawalerów Orderu Podwiązki.
Nastąpił moment sakry. Arcybiskup namaścił świętymi olejkami dłonie, pierś i czoło królowej. Następnie królową ubrano w długą, białą albę i złotą tunikę. Przypięto jej insygnia nowej godności – ostrogi św. Jerzego (symbol rycerskości), którymi zostały muśnięte jej kostki, królewski miecz (który Elżbieta zaniosła do ołtarza w geście oddania się w służbę Bogu), jabłko (znak supremacji duchowości nad doczesnością), bransolety (znak mądrości i szczerości), które zostały założone na jej nadgarstki, pierścień, założony na palec serdeczny prawej dłoni, berło z krzyżem (symbol sprawiedliwości) i berło z gołębicą (symbol Ducha Świętego). Następnie królowa została odziana w purpurowy, haftowany złotem, aksamitny płaszcz. W czasie koronacji został wykonany hymn koronacyjny Georga Friedricha Händla Zadok the Priest, który od 1727 powtarza się na każdej uroczystości koronacyjnej brytyjskiego monarchy. Na zakończenie arcybiskup nałożył jej na głowę koronę św. Edwarda, a lordowie jeszcze raz zawołali God save Queen Elizabeth.
Następnie trzej książęta krwi królewskiej – Edynburga, Gloucester i Kentu – a za nimi pozostali lordowie, złożyli hołd królowej. Następnie Elżbieta z mężem przyjęli komunię pod dwiema postaciami. Ceremonię zakończyło odśpiewanie Te Deum. Po trzygodzinnej ceremonii królowa, z ciężką koroną na głowie, berłem w lewej i jabłkiem w prawej ręce, miała kłopoty z powstaniem i poprosiła o pomoc arcybiskupa. Następnie opuściła opactwo, wymieniwszy wcześniej koronę św. Edwarda na lżejszą państwową koronę imperialną.
W czwartek 21 kwietnia 2011 królowa Elżbieta II ukończyła 85 lat i jest najstarszym co do długowieczności brytyjskim monarchą. Część jej publicznych obowiązków przeszła na jej dzieci i innych członków rodziny królewskiej. Mimo plotek na jej temat, królowa nie zdecydowała się na abdykację. 21 grudnia 2007 królowa stała się najstarszym brytyjskim monarchą.








Źródło:  http://thequeen.blog.onet.pl/, http://pl.wikipedia.org/wiki/El%C5%BCbieta_II,http:

sobota, 19 kwietnia 2014

Wyniki Międzynarodowego Konkursu plastyczno - językowego



Wyniki Międzynarodowego Konkursu plastyczno - językowego na Najpiękniejszy Obrazek Wielkanocny z życzeniami po angielsku

“The most beautiful EASTER PICTURE with English wishes”  INTERNATIONAL ART CONTEST 2014

Results:

I miejsce
Zuzanna Ogonowska from Poland, Wrocław

II miejsce
Laura Grund from Poland,Mikołów


III miejsce
Hanna Polak from Romania, Lesan



Mega Gratulacje! Congratulations!

A. Wójcik i A. Khatri 

piątek, 18 kwietnia 2014

Tradycje Wielanocne w Wielkiej Brytanii


Wielkanoc
jest najważniejszym świętem chrześcijańskim obchodzonym w Wielkiej Brytanii. Jest to święto pełne folkloru, tradycji i potraw sezonowych, jak również są to dni wolne od pracy dla większości mieszkańców.
Uważa się, że angielskie słowo Easter (Wielkanoc) pochodzi od Eostre, czyli od imienia anglosaskiej bogini. 

Maundy Thursday – Wielki Czwartek
Jest to dzień przed Wielkim Piątkiem, upamiętniany przez Chrześcijan jako dzień Ostatniej Wieczerzy. W Wielkiej Brytanii w tym dniu królowa bierze udział w ceremonii zwanej Royal Maundy, której tradycja sięga króla Edwarda I. Ceremonia ta wiąże się z uroczystym rozdawaniem przez królową Maundy Money (małe srebrne monety) jako symbol jałmużny zasłużonym seniorom, wyróżnionym ze społeczeństwa zazwyczaj za ich pracę dla lokalnej społeczności. Otrzymują oni uroczyste białe i czerwone portmonetki, które zawierają specjalne monety, wybite na tą okazję. Do siedemnastego wieku tradycją było umywanie przez królową lub króla stóp wybranych osób ubogich w geście pokory oraz na pamiątkę obmywania stóp uczniów przez Jezusa. Ostatnim monarchą kontynuującym tą tradycję był James II.

Good Friday – Wielki Piątek
W piątek przed Niedzielą Wielkanocną chrześcijanie upamiętniają ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa poprzez modlitwę i żałobę. W ten dzień tradycyjnie w rodzinnych posiłkach mięso zastępowane jest rybą, wszystkie firmy oraz sklepy są zamknięte z wyjątkiem sprzedawców ryb, którzy jako nieliczni wtedy pracują. Kolejnym miejscem otwartym w Wielki Piątek jest piekarnia, w której tradycyjnie sprzedawane są Hot Cross buns podawane prosto z pieca. Hot Cross buns to tradycyjne drożdżowe bułeczki z rodzynkami, na wierzchu ozdobione polewą w kształcie krzyża, która jest symbolem ukrzyżowania. W minionych latach sprzedawali je uliczni handlowcy jednocześnie śpiewając słynny już wierszyk, który zna każdy przedszkolak:
Hot Cross buns
Hot Cross buns
1 a Penny
2 a Penny
Hot Cross buns
W dzisiejszych czasach drożdżowe bułeczki można kupić każdego dnia, więc nie są już one niczym specjalnym.

Easter Saturday – Wielka Sobota
Tradycyjnie znana jako Holy Saturday (Święta Sobota) lub dzień przez Niedzielą Wielkanocną, w przeszłości był to dzień modlitwy i postu. Obecnie traktowana jako zwykły dzień. Jest to dzień sportu i czas spędzany rodzinnie. 

Easter Sunday – Niedziela Wielkanocna
Gorliwi chrześcijanie gromadzą się wcześnie rano na Sunrise service (nabożeństwa) na zboczu wzgórza, by obserwować wschód słońca. W ciągu dnia w kościołach w całym kraju odprawiane są radosne nabożeństwa. Rozpowszechnioną tradycją w tym dniu jest wręczanie sobie nawzajem czekoladowych jajek. Skąd się wzięła ta tradycja? Jaja są symbolem wiosny i nowego życia, w dawnych czasach ich jedzenie było zabronione w okresie Wielkiego Postu. Obdarowywanie się jajkami w Niedzielę Wielkanocną było gestem symbolizującym dobrą wolę. Ówczesne jaja były gotowane na twardo i malowane w jasne kolory, lub barwione w różnokolorowych barwnikach i ozdabiane różnymi wzorami jako symbol wiosny i światła. Jednak gdy czekolada stała się bardziej dostępna i niedroga, czekoladowe jajka wyparły te tradycyjne. Lata temu zdobione jajka gotowane na twardo były turlane w dół, jajko, które sturlało się najdalej wygrywało nagrodę. W niektórych wsiach w Wielkiej Brytanii tradycja ta nadal jest podtrzymywana. Innym zwyczajem obchodzonym od niedawna jest Easter Egg Hunt – małe jajka ukryte są w ogrodzie a dzieci chodzą i ich szukają. Wszystkie znalezione jajka są natychmiastowo przez nie zjadane. Niedziela Wielkanocna obecnie jest dniem rodzinnym ze wspólnym uroczystym posiłkiem. W dawnych czasach specjalnością podawaną w ten dzień był pieczony kurczak, który nie był na co dzień w przeciwieństwie do obecnych czasów. 

Easter Monday – Poniedziałek Wielkanocny
Niewiele ceremonii religijnych odbywa się w tym dniu, natomiast organizowanych jest wiele imprez rozrywkowych. Jest to kolejny wielki dzień sportu, wyścigów konnych i meczów piłki nożnej. W Poniedziałek Wielkanocny odbywają się również rodzinne wycieczki nad morze, jeśli dopisze pogoda, oraz organizowane są różne dziwne wydarzenia w całej Wielkiej Brytanii, takie jak mistrzostwa świata w noszeniu węgla w Gawthrope w hrabstwie Yorkshire. Zawodnicy biegną 1 milę niosąc worek węgla ważący 50 kg. Kolejny dziwny konkurs to rzut kaloszem w Somerset. Zawodnicy startujący w konkurencji mają za zadanie rzucić kaloszem najdalej jak potrafią. 

Urządź własne polowanie na Wielkanocne jaja:

Gry Wielkanocne- kliknij
Gry Wielkanocne 2-kliknij
Interaktywne szukanie jaj -kliknij

 Krótki film- Wielkanoc w Wielkiej Brytanii - kliknij


Wielkanocny przepis – Angielskie bułeczki Hot cross buns

Wielkanocne przepisy – Angielskie bułeczki Hot cross buns
Obecne w angielskiej Wielkanocnej tradycji kulinarnej od wieków, wg niektórych zjedzenie bułeczek w Wielki Piątek miało przynieść spokojny rok.

Już od małego angielskie dzieci poznają popularną rymowankę:

 

Hot cross buns! Hot cross buns!

One a penny two a penny – Hot cross buns

If you have no daughters, give them to your sons

One a penny two a penny – Hot cross buns

 

Poniżej dla osób, które miałyby ochotę je upiec w polskich warunkach adaptacja przepisu James’a Martin’a dla magazynu Good Food.
Zobacz oryginalny przepis i zdjęcie bułeczek

Składniki:

Na ciasto:
45 dkg mąki wrocławskiej + trochę do posypywania stolnicy
3 dkg świeżych drożdży
5 dkg cukru
1 łyżeczka soli
150 ml ciepłego mleka
50 ml ciepłej wody
1 roztrzepane jajko
5 dkg roztopionego masła
odrobina oleju do natłuszczenia miski
1 łyżeczka cynamonu
1/2 łyżeczki startej gałki muszkatołowej
1/4 łyżeczki zmielonego ziela angielskiego
1/4 łyżeczki zmielonych goździków
10 dkg drobnych rodzynek
Do dekoracji:
4 łyżki mąki tortowej
2 łyżki cukru

Przygotowanie:

  • Przesiej do dużej miski mąkę z przyprawami i solą. Drożdże rozmieszaj w ciepłym mleku wymieszanym z cukrem. Wlej do mąki. Dolej do wszystkiego roztrzepane jajko, roztopione masło, ciepłą wodę i wrzuć rodzynki. Wymieszaj najpierw drewnianą łyżką, następnie ręką. Jeśli ciasto jest zbyt twarde – można dodać nieco wody, jeśli zbyt mokre – mąki.
  • Wyrabiaj w misce lub na stolnicy aż będzie gładkie, sprężyste i nie będzie kleić się do rąk. Przełóż do czystej, lekko natłuszczonej olejem miski i przykryj luźno wilgotną ściereczką. Pozostaw w ciepłym miejscu do wyrośnięcia aż mniej więcej podwoi swoją objętość ( około 1 godz. w zależności od temperatury pomieszczenia).
  • Wyłóż na stolnicę lekko posypaną mąką. Wyrabiaj przez kilka sekund, a następnie podziel na 12 równych porcji. Uformuj porcje w kule i ułóż na pergaminie na blaszce do pieczenia zostawiając odstęp do wyrośnięcia.
  • Małym ostrym nożykiem natnij wierzch każdej bułeczki na krzyż. Przykryj bułeczki wilgotną ściereczką i zostaw do ponownego wyrastania w ciepłym pomieszczeniu przez około 20 min. Nagrzej piekarnik do temp.200 st C.
  • Gdy drożdżówki podwoiły objętość, zmieszaj mąkę z odrobiną zimnej wody na gęstą pastę. Używając dekoratora lub plastikowego woreczka z obciętym rogiem namaluj pastą krzyżyki w miejscy gdzie bułeczki były wcześniej przecięte.
  • Piecz przez około 12-15 minut aż zbrązowieją. W małym garnuszku roztop cukier z 1 łyżką wody. Powstałym syropem posmaruj pędzelkiem jeszcze ciepłe bułeczki.W Wielkiej Brytanii hot cross buns często jada się przekrojone na pół, zapieczone w tosterze i posmarowane masłem.
Smacznego :)


Sprawdź ile wiesz na temat zwyczajów w Wielkiej Brytanii? 
Test co wiesz o Wielkiej Brytanii? kliknij
Wielka-Brytania-test-podstawowy-kliknij

źródło: www.naszestrony.co.uk
http://naszestrony.co.uk/czytelnia2/52-czytelnia/artykuy/1064-tradycje-wielkanocne-w-wielkiej-brytanii-czyli-jak-wituj-brytyjczycy
 http://www.perfectenglish.pl
 http://mamwiedze.pl; http://professionalcompany.pl;

Życzenia wielkanocne



Wishing you an Easter that is bright, happy, and filled with the contentment of the Lord – 

Życzymy Wam aby te Święta Wielkanocne były pogodne, wesołe i wypełnione łaską Pana

A. Khatri i A. Wójcik 



ciekawa strona o Świętach Wielkanocnych po angielsku -kliknij

Teddy numbers- gra daj misiowi jajko -kliknij



Happy Easter – Radosnych świąt wielkanocnych

Wishing you a very Happy Easter that is filled with plenty of love and happiness – Życzę Ci bardzo wesołych Świąt Wielkanocnych wypełnionych mnóstwem miłości i radości.


 
The spirit of easter
Is all about Hope,
Love and joyful living
Happy Easter!
W duchu Wielkanocy
Chodzi o nadzieję
O miłość i radość z życia
Wesołych Świąt Wielkanocnych!

May God’s love and power,
Fill your heart with joy
Today and forever
Happy Easter
Niech miłość i moc Boga
Wypełnią Twoje serce radością
Dzisiaj i na zawsze
Wesołych Świąt Wielkanocnych


Easter Eggs

The custom of giving eggs at Easter celebrates new life. Christians remember that Jesus, after dying on the cross, rose from the dead. This miracle showed that life could win over death.
Easter Chick For Christians the egg is a symbol of Jesus' resurrection, as when they are cracked open they stand for the empty tomb. No-one actually knows when eggs were first used as symbols at festival times but it was long before Jesus' time. Eggs were always thought to be special because although they do not seem alive, they have life within them especially at springtime when chicks hatch out.
Long ago people gave gifts of eggs carved from wood or precious stones. The first sweet eggs that were eaten were made in the last 100 years from sugar or marzipan. Since then chocolate eggs have become popular and these are given on Easter Sunday.
Basket of Easter Eggs In some countries parents tell their children the Easter Hare or Bunny has hidden chocolate eggs and they race to find them round the house or garden. Children in other countries decorate hard-boiled eggs at Easter time by painting or dyeing them.
In some countries such as the United States egg rolling is a popular Easter game. This is usually done with coloured eggs. One of the most well known events is held in America on the White House lawn. Children and parents push the eggs along through the grass with wooden spoons.

niedziela, 13 kwietnia 2014

Wyniki Szkolnego etapu konkursu plastyczno - językowego



Wyniki Szkolnego etapu konkursu plastyczno - językowego na Najpiękniejszy Obrazek Wielkanocny z życzeniami po angielsku:

I miejsce
Zuzanna Ogonowska kl 4b




II miejsce
Maria Klechniewska kl 3b



III miejsce
Daria Janicka kl 2a


Ogromne gratulacje ponieważ prace uczennic będą reprezentować naszą szkołę i kraj na Międzynarodowym Konkursie z międzynarodowym jury - 


“The most beautiful EASTER PICTURE with English wishes” - INTERNATIONAL ART CONTEST 2014


Trzymamy kciuki z całą szkołą !!!



Koordynatorki
Anna Khatri i Aneta Wójcik




Galeria wybranych również ciekawych prac konkursowych

Anna Damyliszyn




Dagmara Żaczek

Hanna Ostrowska



Izabela Aftek

Jagoda Mendyk

Julia Tomaszewska

Karolina Hojka

Laura Proniewicz

Maja Szpik

Martyna Sobocińska

Michał Rorot

Natalia Wiącek

Tymon Samecki

Wiktoria Malcherek

Zuzanna Piętka

Dziękujemy Wszystkim za udział w konkursie :)

środa, 9 kwietnia 2014

Wyniki Konkursu- Dni Św. Patryka

Wyniki szkolnego konkursu plastycznego
 
pt. ,, Leprechaun z liściem koniczyny ” dla klas 1-3


Miejsce I
Szpik Maja kl. 1b






Miejsce II
Natalia Troska kl. kl 2b



Miejsce III
Damian Furtak kl. 3b



Dziękujemy za udział w konkursie. Serdecznie gratulujemy laureatom. Wszystkie prace były niezwykle pomysłowe i ciekawe.

Laureaci otrzymają wspaniałe nagrody.



Quiz z wiedzy o Irlandii i Dniu św. Patryka
dla klas 4-6
bezkonkurencyjnie wygrała

Anna Kozłowska z kl. 6. 

Gratulujemy!